Oljecisterner

Installation


Vid installation av cisterner ska anmälan göras till miljö- och bygg-nadsnämnden i god tid innan installationen påbörjas. Cisterner som installeras inomhus ska anmälas om rörledningar är ingjutna i golv eller om de är placerade inom vattenskyddsområde.

Särskilda regler gäller för cisterner inom vattenskyddsområde.
Där omfattas cisterner som rymmer mer än 250 liter av krav på anmälan vid installation samt återkommande besiktning.

Installations/revisionskontroll


Innan cisterner och rörledningar tas i bruk ska en installations-kontroll göras. Revisionskontroll ska genomföras när en anordning genomgått omfattande reparation, har skadats, flyttats eller när driftförhållandena har ändrats.

Återkommande besiktning


Alla cisterner på 1-10 m3 (mer än 250 liter inom vattenskyddsområde) avsedda för eldningsolja, dieselbrännolja eller spillolja ska besiktigas regelbundet. Besiktningskravet gäller vare sig cisternen är nergrävd i mark, står i en källare eller är uppställd utomhus.

Besiktning ska ske vart 3:e, 6:e eller 12:e år beroende på typ av cistern och placering. Alla kontroller skall utföras av ett av Swedac ackrediterat kontrollorgan. På Swedacs hemsidalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster finns en förteckning över samtliga ackrediterade företag i landet.

Från och med den 1/6-2009 behöver man inte längre skicka in kontrollrapporten till miljö- och byggfövaltningen.
Kravet på återkommande kontroller finns dock kvar, och rapporterna ska sparas för att kunna visas upp för tillsynsmyndigheten om det behövs.

I 8 kap 8 § Naturvårdsverkets föreskrifter (NFS 2003:24) om skydd mot mark- och vattenförorening vid lagring av brandfarliga vätskor står: "Kontrollrapporten ska hållas tillgänglig av den som använder anordningen till dess att anordningen varaktigt tagits ur bruk."

Att inte besikta sin cistern kan medföra miljösanktionsavgift på 2000 kr.

Cistern som tas ur bruk


Miljö- och byggnadsnämnden ska meddelas när en cistern tas ur bruk.
Blankett finns härPDF (pdf, 84 kB).

Detta gäller cistern i mark eller cistern utomhus ovan mark. Cistern som inte används skall tömmas och rengöras. Cistern i mark bör sedan grävas upp eller sandfyllas. Påfyllnings- och avluftningsrör ska tas bort för att undvika att påfyllning ska kunna ske av misstag.

Tillstånd


Tillstånd krävs även ur brandskyddssynpunkt för viss förvaring av brandfarliga vätskor i cistern i mark, ovan mark och inomhus.

Önskar du ytterligare information är du välkommen att kontakta miljö- och byggförvaltningen.

Föreskrifter
Vill du veta mer?
Kontakta oss!
Epost: miljo.byggnads@gagnef.se
Telefon: 0241-151 00 (vxl)
Gagnef Kommun - Kommunvapen
785 80 Gagnef. Besök: Färjbacksvägen 5, 785 61 Djurås
Tel: 0241-151 00